teisipäev, 24. november 2009
Infotehnoloogia ainesektsioonis
Toimumise aeg: 24.11.2009
Teemad:
1. Reaalkool – tulevikukool
2. Programmeerimine ja koolis toimuv
3. Informaatika olümpiaad
Kõigepealt räägiti väga põgusalt Reaalkooli IKT varustusest ja arvutiõpetusest. Reaalkool sai tänu projektis „Tulevikukool“ osalemisele endale hangitud kaks mobiilset arvutiklassi. Mobiilne arvutiklass koosneb suurest ratastega kastist, kus sees on arvutid ja mille abil saab neid ka laadida. Ühes nn ratastega arvutiklassis on 19 arvutit, kokku kahe mobiilse klassi peale 38 arvutit. Need mobiilsed arvutiklassid on Reaalkoolis väga populaarsed, ei ole päevagi, kui neid ei kasutata. Majas on mobiilset klassi lihtne transportida, kuna on olemas lift.
kolmapäev, 18. november 2009
Pusleõpikute konkurss
Käesoleval õppeaastal, nii nagu eelmiselgi, toimuvad Koolielus erinevad konkursid nii õpetajatele kui ka õpilastele. Sellel aastal on tegemised ära jagatud Koolielus õppeveerandite vahel. Esimene õppeveerand ehk algusveerand oli alushariduse, algõpetuse ning hariduslike erivajaduste päralt. Toimus konkurss "Virtuaalne pusleõpik". Konkursile oodati laste joonistustest koostatud puslesid, mis on koondatud kodulehele, ajaveebi või vikisse. Meie koolist osales sellel konkursil õpetaja Eve Reisalu oma õpilaste joonistustega. Pusleõpiku koostamine oli väga huvitav ning meie kooli õpetaja laste joonistustega pusleõpik hakkab aja jooksul täienema. Seda õpikut, mille leiate järgmiselt kodulehelt http://pusled.yolasite.com/, võivad kasutada kõik huvilised õpetajad oma õppetundides vastavate teemade juures. Meie kooli töö leidis ära märkimist ning õp. Eve Reisalu õpilased, kelle joonistusi pusleõpiku koostamisel kasutati, saavad tänutäheks Tiigrihüppe sümboolikaga helkurid.
Konkursil anti välja 3 esimest kohta, mille said
I koht http://www.koolielu.ee/link.php/24284 Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumi 1b klass, õpetaja Ene Moppel
II koht http://www.koolielu.ee/link.php/24285 Tartu Hiie Kooli õpilased, õpetaja Ingrid Puis
III koht http://www.koolielu.ee/link.php/24286 Raasiku Põhikooli 2. klassi õpilased, õpetaja Merli Seli
Vaata konkursi tulemusi lähemalt Koolielu kodulehelt.
teisipäev, 17. november 2009
Õp. Eve Reisalu konverentsist "Õppijalt õppijale"
Peale lõunat käisin ammutamas uusi teadmisi erinevates töötubades. Kuulasin teemat "Virtuaalne õpilane klassiruumis, Page Flakes, Weebly, GoogleDocs". Töötuba viisid läbi kaks õpetajat. Kõigepealt jagas kogemusi Tallinna Nõmme Gümnaasiumi õpetaja Jane Tüksammel, kellel on klassis virtuaalne 1. klassi õpilane, st õpilane on ise praegu Hiinas, aga osaleb interneti vahendusel Nõmme Gümnaasiumi 1. klassi õppetundides. Oli väga huvitav kuulda õppetöö korraldusest, mis on selles positiivset ning mis on selle juures negatiivne. Seejärel andis Türi Gümnaasiumi õpetaja Laine Aluoja ülevaate erinevatest interneti keskkondadest, mida ta õppetöös kasutab.
teisipäev, 10. november 2009
Ristiku Põhikool saab TikiTiigriks!
pühapäev, 1. november 2009
Sügiskool ja konverents "Õnnestav õpetus"

Reedel, 30. oktoobril näitasid õpetajad sügiskooli töötubades mõnd konkreetset meetodit või projekti.

Sõpruskoolid Europopas/eTwinningu seminar Tallinnas
Väga huvitav oli näha ja kuulda näiteid erinevatest projektidest, mida tutvustasid Väätsa Põhikooli inglise keele õpetaja Anneli Tumanski, Kuressaare Gümnaasiumi ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Madli-Maria Naulainen. Tiigrihüppe SA ja Gustav Adolfi Gümnaasiumi haridustehnoloog Ingrid Maadvere andis soovitusi koos praktiliste näidetega rahvusvahlisteks projektideks. Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi inglise keele õpetaja ja Tiigrihüppe SA koolitaja Meeri Sild aitas mõista internetist tulevaid ohte ning anti nõuandeid, kuidas saab lapsevanem aidata ja kuidas saab õpetaja probleeme ennetada. Tiigrihüppe SA koolitaja ja Pärnumaa Kutsehariduskeskuse haridustehnoloog Varje Tipp rääkis sellest, kuidas leida idee edukaks projektiks.
Päeva teises pooles toimusid tegevused töötubades. Ühes töötoas toimus eTwinningu portaali tutvustus algajatele, teises edasijõudnutele. Seminaril töötubadesse jagunedes selgus, et meie kooli õpetaja Eve Reisalu oli ainuke, kes osales teises töötoas. Seega sai ta lausa individuaalse koolituse osaliseks. Tutvustati uut projekti haldamise keskkonda TwinSpace.
Seminaril osalemine oli väga kasulik. Kuna õpetaja Eve Reisalu on juba mõnes rahvusvahelises projektis osaline, siis oli seminaril hea saada tekkinud küsimustele ja probleemidele vastuseid ning kasuks tuli ka ammutada kolleegide projektidest uusi ideid .
Suur tänu korraldajatele!
reede, 30. oktoober 2009
Sügiskonverents “Õppijalt õppijale”
teisipäev, 20. oktoober 2009
Osalemine programmis Sõpruskoolid Euroopas/eTwinning
Õp. Eve Reisalu osaleb oma õpilastega kahes projektis:
1. „Seasons at the sea“ - selle tegevusega saab kursis olla nende ajaveebi kaudu http://springatthesea.blogspot.com. Selle projekti eesmärgiks on jagada infot selle kohta, kuidas loodus muutub eri aastaaegadel mereäärsetes riikides. Samuti õpitakse tundma lihavõtte- ning jõulupühade traditsioone eri kultuurides.
2. „Your life, My life – a calendar of events“. Selle projekti eesmärgiks on tutvuda Euroopa õpilaste koolieluga: milliseid töid koolis tehakse, mida lastele meeldib teha ning kuidas tähistatakse erinevaid tähtpäevi.
Programmiga Sõpruskoolid Euroopas/eTwinning liitumine avardab silmaringi, arendab inglise keele oskust, IKT-alast vilumust ning on suurepärane võimalus leida sõpru teistest Euroopa riikidest ja mis on peamine – kogu tegevus on kontrolli all ning usaldusväärne.
teisipäev, 13. oktoober 2009
Sügiskonverents "Õppijalt õppijale"
Eve Reisalu koos Margit Lutsu ja Kaie Saarega töötoas "SMART tahvel algõpetuses" (SMART interaktiivse tahvli võimaluste kasutamine algõpetuses Tallinna Reaalkoolis ja Ristiku Põhikoolis).
tehnika kasutamine õppetöö läbiviimisel,
interaktiivse tahvli kasutamine,
õpikeskkonnad,
veebipõhised õppevahendid,
ainepõhised tarkvarad,
praktilised oskused,
infosüsteemid koolis.
Konverentsil esinevad ja jagavad kogemusi e-õpet aktiivselt rakendavad õpetajad ja õppejõud üle Eesti. Tänavu tutvustavad oma kogemust ka lasteaiaõpetajad.
Infot konverentsi kohta ja registreeruda saab aadressil: http://expo.ekool.eu/
Koolielu intervjuu Eve Reisaluga
Koolielu kirjutab: "Juba 1. klassi õpilasena õpetajaametist unistama hakanud Ristiku Põhikooli algõpetuse ja parandusõppe õpetaja, õpilaste tantsu- ja arvutiringi juhendaja Eve Reisalu on tänaseks teinud õpetajatööd 16 aastat. Info- ja kommunikatsioonitehnoloogiaga sina-peal oleva õpetaja eesmärgiks on õpilastele selgeks teha, et lisaks seltsielu elavdamisele pakuvad arvuti ja internet võimalusi paremini õppida, tööd teha."
Mis motiveerib Teid IKT õppetöös kasutama?
Milliseid e-õppematerjale ja vahendeid kasutate ja teistelegi soovitate?
Milline on teie põnevaim innovatiivsel õpetamisel kasutatav leid viimasel ajal?
Kuidas suhtute õpetajate/lapsevanemate küsivasse hoiakusse klasside ajaveebide asjus?
Kas jagate oma loodud materjale meelsasti?
esmaspäev, 21. september 2009
Soodne puutetahvel 800 krooniga



Markeri otsa pannakse väike pirn ehk leed, mis näitab infrapunavalgust. Markeri sisse pannakse pärast markeri sisu eemaldamist patarei. Markeri peale väike lüliti.
Asi töötab tõesti sarnaselt puutetahvliga. Kahjuks SMART-tahvli programm siin ei tööta.
Õpetus koos jutuga asub aadressil:
http://echo360.e-uni.ee:8080/ess/echo/presentation/4b60e669-85bc-4f76-8d8f-da8318085cc6. Algul on teine jutt, „Soodne puutetahvel“ algab slaidist 50.
esmaspäev, 3. august 2009
Uus õppekava, läbiv teema "Tehnoloogia ja innovatsioon"
(1) Läbiva teema "Tehnoloogia ja innovatsioon" käsitlemisega taotletakse õpilase kujunemist uuendusaltiks ja kaasaegseid tehnoloogiaid eesmärgipäraselt kasutada oskavaks inimeseks, kes tuleb toime kiiresti muutuvas tehnoloogilises elu-, õpi- ja töökeskkonnas.
(2) Õpilast suunatakse:
1) omandama teadmisi tehnoloogiate toimimise ja arengusuundade kohta erinevates eluvaldkondades;
2) mõistma tehnoloogiliste uuenduste mõju inimeste töö- ja eluviisile, elukvaliteedile ja keskkonnale nii tänapäeval kui minevikus;
3) aru saama tehnoloogiliste, majanduslike, sotsiaalsete ning kultuuriliste innovatsioonide vastastikustest mõjudest ja omavahelisest seotusest;
4) mõistma ja kriitiliselt hindama tehnoloogilise arengu positiivseid ja negatiivseid mõjusid ning kujundama kaalutletud seisukohti tehnoloogia arengu ja selle kasutamisega seotud eetilistes küsimustes;
5) kasutama info- ja kommunikatsioonitehnoloogiat (IKT) eluliste probleemide lahendamiseks ja oma õppimise ja töö tõhustamiseks;
6) arendama loovust, koostööoskusi ja algatusvõimet innovaatiliste ideede rakendamisel erinevates projektides;
(3) Läbiva teema "Tehnoloogia ja innovatsioon" käsitlemine I kooliastmel
3.1. Läbiva teema käsitlemisel I kooliastmel õpitakse tundma infotehnoloogia kasutamise põhivõtteid vormistades loovtöid arvuti abil. Soovitatav on kasutada eelkõige frontaalset õpetamismeetodit ning mängulisi arvutiprogramme.
(4) Läbiva teema "Tehnoloogia ja innovatsioon" käsitlemine II kooliastmel
4.1. Läbiva teema käsitlemine II kooliastmel põhineb eelkõige kooli ja õppetööga seonduvatel praktilistel ülesannetel, mis eeldavad arvutiklassi kasutamist erinevates ainetundides. Soovitatav on seejuures kasutada rühmatööd ja aktiivõppe meetodeid ning vältida individuaalseid kodutöid, mille teostamine eeldab iseseisvat IKT kasutamist.
(5) Läbiva teema "Tehnoloogia ja innovatsioon" käsitlemine III kooliastmel
5.1. Läbiva teema käsitlemine III kooliastmel kujundab IKT rakendamise pädevusi igapäevaelus ja õpingutes. Nende pädevuste kujundamiseks tuleb erinevate ainete õpetajatel integreerida oma ainetundidesse IKT rakendamisel põhinevaid meetodeid ja töövõtteid. Lisaks arvutiklassis läbiviidud ainetundidele on III kooliastmes soovitatav kasutada kaasaegseid IKT vahendeid ka kodutööde ja õuesõppe puhul.
esmaspäev, 15. juuni 2009
reede, 12. juuni 2009
Ideelaadal „Elu koolis koos Tiigriga“
Meie koolist olid ideelaada messiboksides ja töötubades kolm õpetajat. Õp. Irja Rebane juhendas õpituba "Kaasaegne matemaatika", õp. Piret Joalaid näitas eesti keele boksis oma õppeaine innovaatilisemaid lahendusi koolis ja viis läbi õpitoa "Puutetahvel algõpetuses" ning õp. Jürgo Nooni tutvustas töö-tehnoloogiaõpetuse boksis CNC freespinki ja disainitarkvara, mis võimaldab kolmemõõtmeliste esemete kujundamist ja väljafreesimist.
kolmapäev, 3. juuni 2009
Ideelaat „Elu koolis koos Tiigriga“
Kindlasti mitte, kui ühendada huvitavad ideed, kaasaegsed metoodikad ja tehnoloogiad, loomingulisus, julgus ning hea tahe!
IDEELAAT "ELU KOOLIS KOOS TIIGRIGA"
pakub hulgaliselt ideid, kuidas õppetööd põnevamaks muuta. Kui sa oled huvitatud innovatsioonist hariduses ja tahad lähemalt tutvuda kaasaegsete metoodikate ja tehnoloogiaga, siis ideelaat „Elu koolis koos Tiigriga“ on mõeldud just Sulle!
Ideelaadal saab hea ülevaate Tiigrihüppe Sihtasutuse kõikidest haridusuuenduslikest projektidest ning sel õppeaastal Koolielu portaalis jagatud heast praktikast aineõpetuses. Näitame, missugune on elu koolis, kui kasutada nutikalt infotehnoloogia kaasabi. Ideid jagavad Tiigrihüppe Sihtasutuse ja Koolielu eksperdid, õpetajate praktikakogukondade liikmed ning Tiigrihüppe Sihtasutuse head partnerid. Kohal on ka Kino- ja Füüsikabuss.
Kaasaegset tehnoloogiat tutvustavad kohalikud ja välismaised riist- ja tarkvaratootjad ning maaletoojad. Muu hulgas on välja pandud suur valik interaktiivseid tahvleid, õpihaldussüsteeme, e-õppe keskkondi ja palju muud. Väljapanekutega saab tutvuda rohkem kui 40 messiboksis, lisaks saab kuulata huvitavaid ettekandeid ja osaleda õpitubades.
Päevakava:
11.00 Ideelaada avamine
(Boksid on huvilistele avatud 11.00 - 16.30)
12.00 Plenaarsessioon
Avamine, tervitussõnad Kalle Küttis
Haridus- ja Teadusministeeriumi
üld- ja kutsehariduse asekantsler
Kaasaegsest õppijast Ingrid Maadvere
Tiigrihüppe Sihtasutuse ja
Gustav Adolfi Gümnaasiumi haridustehnoloog
Head soovitused puhkuseks Voldemar Kolga
Akadeemia Nord Pühholoogia-
ja kommunikatsiooniteaduskonna dekaan
13.30 -14.00 Seikleja mäng
14.00 - 15.00 Konkursi "TehnoTiiger lendab lennumasinaga" lõpetamine.
Auhinnad annab üle Marika Priske,
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi kantsler.
15.00 - 15.30 Seikleja mäng
15.30 - 16.30 Internetiturvalisusega seotud juhtumeid kommenteerib Kalev Pihl
16.30 Loosimine ideelaadal osalejate vahel.
Ideelaadale on oodatud kõik üldharidusega seotud inimesed – õpetajad, õpilased, koolijuhid, koolipidajad, lapsevanemad ja kõik, kes on huvitatud innovatsioonist üldhariduses.
Osalemine on kõigile tasuta. Tegevust jätkub nii suurtele kui väikestele!
Kõikide registreeritud osalejate vahel toimub loosimine, mille auhinnad on välja pandud korraldajate poolt. Registreeruda on võimalik nii veebipõhiselt kui ka kohapeal.
Lisainformatsioon:
Signe Piirsalu
signe@tiigrihype.ee
Innovaatiline tegu 2009 peaauhinna pälvis Ristiku põhikool
Autasud anti üle seitsmes kategoorias: edukad olümpiaadidel, parim tervist edendav haridusasutus; Tallinna koolinoorte spordimängude üldvõitjad; parim lõimumisprojekt; innovaatiline tegu ning Tallinna haridusasutuste kvaliteediauhind. Autasusid andsid üle abilinnapea Kaia Jäppinen ja haridusameti juhataja Andres Pajula.


Konkursiga Innovaatiline tegu 2009 tunnustati Tallinna haridusasutuste innovaatoreid, kes oma olulisi eesmärke suudavad realiseerida huvitavate ja innovaatiliste tegevuste kaudu ning tutvustada uuenduslikke ideid ning ideede rakendusi ka teistele. Peaauhinna võitjad lõid tõeliselt innovaatilisi lahendusi alates õppimist rikastavast tarkvarast koolis lõpetades õuesõppe vahenditega lasteaias.
Tunnustused said Lasteaed Kajakas (Hoolitsevate lastevanemate kool), Tallinna Reaalkool (R-õppe ja realica ainekavade koostamine ja rakendamine), Tallinna Konstantin Pätsi Vabaõhukool (Arvutiklass eriõpetuse jaoks), Tallinna Laagna Gümnaasium (Suvekool),
Peaauhinnad Innovaatiline tegu 2009 anti koolide arvestuses Ristiku põhikoolile CNC freespingi ja disainitarkvara ja Pelgulinna Gümnaasiumile õppekomplekti Interneti turvalisus ja lapsed e „TurvaLan2009" loomise eest. Peaauhinnaga kaasnes koolile rahaline preemia, 20 000 krooni.


Originaaltekst Tallinna Haridusameti kodulehel
http://www.tallinn.ee/haridus/uudised?id=26437&filter_otsing_uudis_rubriik_id=100
neljapäev, 14. mai 2009
Mänguline kirjutamine arvutil
Koolituse alguses püstitati küsimus: Kas arvuti koolides toetab õpetamist? Lektor sõnas, et arvuti tarbija-ideoloogia vähendab õppimisvõimalusi nii koolieelikute kui ka kooliskäijate hulgas. Alles siis, kui laps on looja ja valmistaja, paranevad ka õpivõimalused. Tema ettekande teemaks olid lapsed, kes loovad arvutil tekste, kirjutavad. Õpilane on oma teadmiste looja ja edastaja. Norras on viidud läbi mitmeid uurimusi, mis tõestavad, et tekstide koostamine arvuti abil 1. – 12. klassini muutis need käekirjaliste tekstidega võrreldes rikkamaks, pikemaks, rohkem varieeruvaks, tõstis tekstide sisulise reflektsiooni- ja argumentatsioonitaset, laiendas koostöö- ja tagasiside võimalusi (Erstad 2005).
Lektor tõi välja, et esimestes klassides peab lapsel selgeks saama lugemine ja kirjutamine. Internet on hea siis, kui osatakse hästi lugeda ja kirjutada. Seega võiks internetti kasutada alles pärast kuuendat klassi.
Koolitusel anti konkreetseid näpunäiteid, kuidas viia läbi õppetööd nii, et õpilane on kui looja, kuidas korraldada ümber klassiruumi ning paigutada sinna arvutid.
Koolitus oli huvitav ning meie kooli õpetaja Eve Reisalu on juba üht-teist oma õpilastega läbi proovinud.
kolmapäev, 29. aprill 2009
teisipäev, 28. aprill 2009
neljapäev, 23. aprill 2009
Innovatsioonialane hariduskonverents „Uuenev ühiskond ja kool"


Neljapäeval, 23. aprillil 2009 toimus Tallinna Haridusameti korraldamisel Innovatsiooniaastale pühendatud hariduskonverents „Uuenev ühiskond ja kool".
Tallinna Haridusameti juhataja Andres Pajula sõnul pole innovatsioon ideed iseenesest, vaid ka nende edukas ellurakendamine. Uus mõtlemine algab koolist, mistõttu on väga oluline tagada seal loovust, iseseisvat mõtlemist ning õpioskuste arenemist toetav keskkond. Lisaks tuleb uuenevas ühiskonnas keskenduda kasvavale põlvkonnale õigete väärtuste õpetamisele, sest kui on paigas väärtused, saab kool olla nii uuenenud ühiskonna arengumootoriks kui ka uuenenud ühiskonda toetavaks asutuseks.
Kogemuskonverentsil käsitletigi peamiselt hariduse seoseid ühiskonna arenguga. Koolijuhtide ees üles mitmed oma ala tippspetsialistid, kes tõid häid näiteid uuendustest igapäevases õppeprotsessis ja panid seeläbi auditooriumi kaasa mõtlema.
Tallinna Tehnikaülikooli professor Ülo Kaevats kõnes innovatsioonist ühiskonnas ja koolis. Eesti Arengufondi arenguseire divisjoni ekspert Imre Mürk esitles värske Eesti Inimarengu Aruande analüüsi põhjal viimase aja muutusi Eestis, mis tingivad vajaduse innovatsiooniks. Ta tõstatas üles küsimuse, mida Tallinna peaks tegema, et tõusta esile teadmusteregioonina ning milline oleks selles koolide roll.
Auditooriumi ees üles astunud koolijuhid tõid konkreetseid näiteid õppeprotsessis rakendatud uuendustest ja saavutatud tulemustest. Edukaid rakendusi esitlesid Tallinna Tehnikagümnaasiumi, Tallinna Reaalkooli, Tallinna 32. Keskkooli ja Tallinna 37. Keskkooli esindajad, kes tutvustasid oma koolide praktilisi kogemusi koolijuhtimise elektrooniliste vahendite kasutamise, enda loodud infohaldussüsteemi Koolitark, praktiliste teadustundide korraldamise, õppetöö loomingulise korraldamise ja elektrooniliste õpikeskkondade kasutamisega.
Kuna kõige innovaatilisemalt suudavad tõenäoliselt mõelda noored inimesed, kutsus haridusamet konverentsile esinema ka õppureid. Suurimat elevust tekitaski kuulajates Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi õpilase Mihkel-Mait Veske ettekanne „Innovatiivsus õpilastes", mis paistis silma oma värskuse ja vahetusega. Veske sõnul on internet omaette seotud keskkond, kuid tihti erineb see praegusest koolides levinud süsteemist, mis võib hoida distantsi õpilaste ning õpetajate vahel. Oma ettekandes tutvustas ta IKT-ga seotud õppetegevust väga hästi varustatud Lilleküla gümnaasiumis, tõi välja piisavalt kasutamata võimalused ning ettepanekud olukorra muutmiseks, nimetades muuhulgas ka õpetajate koolitamist.
2009. aasta on Eestis kuulutatud innovatsiooniaastaks ning selle eesmärk on inspireerida inimesi oma häid ideid ellu viima. Uuendusmeelsete inimeste kohtumispaigas http://www.in.ee/ on end tänaseks registreerinud juba 2368 inimest, 760 organisatsiooni, 173 sündmust, tehtud on 267 teemakohast blogikannet. Pakutud on üle 1333 idee ja paljudele neist leitud ka lahendused. Innovatsiooniaasta patroon on Eesti Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves.
Tallinna Haridusametis oli organisatsiooni siseselt innovatsiooniaastana välja kuulutatud juba ka möödunud aastal.
Artikkel siin.
neljapäev, 2. aprill 2009
E-õppe konverents "Kool - õpetamisasutusest õpiruumiks"

1.-3. aprillil 2009 peeti Eesti Maaülikoolis e-õppe konverentsi "Kool - õpetamisasutusest õpiruumiks". Oodatud olid õppejõud, õpetajad, haridustehnoloogid ja muud e-õppe-huvilised.
Esimene päev oli mõeldud peamiselt üldhariduskoolide inimestele.
Ühes, puutetahvli töötoas esinesid ka Ristiku PK õpetajad Irja Rebane teemal "Matemaatika ja puutetahvel" ning Piret Joalaid teemal "Puutetahvel emakeele tunnis". Lisaks tutvustas Tallinna Reaalkooli haridustehnoloog Tiia Niggulis Senteo vastamissüsteemi ning Overall Eesti ASi spetsialist Margo Meri muid puutetahvli võimalusi.
Huvilisi oli hästi palju ja vastuvõtt soe. Oli väga rikastav pärastlõuna - jälle targemad!
laupäev, 28. märts 2009
Uus õppimine ja õpetamine

Tiigrihüppe koolitajate koolitus
teisipäev, 24. märts 2009
Koolielu infotund eesti keele õpetajatele
Esmalt rääkis GAGi õpetaja Inga Laigna, kuidas ta kasutab eesti keele ja kirjanduse tundides ajaveebe ning tõi ka hulgaliselt näiteid ja tutvustas huvitavaid keskkondi.
Teiseks tutvustas Tallinna Reaalkooli haridustehnoloog Tiia Niggulis Google Docsi kui ühiskirjutamise vahendit ja tegime tema käe all ka mõned praktilised harjutused.
Kolmandaks näitas Ristiku PK õpetaja Piret Joalaid puutetahvli võimalusi eesti keele ja kirjanduse tundides. Video on siin.
esmaspäev, 23. märts 2009
IKT nõukogu koosoleku protokoll (17.03.2009)
Koosolekust võtsid osa: Eve Reisalu, Piret Joalaid, Raul Pavelson, Jürgo Nooni
Koosolekut protokollis Piret Joalaid
Päevakord
1. Koolituste läbiviimine
2. Koolitustel osalemine
3. E-kooli muudatused
4. Innovaatiliste lahenduste konkurss 2009
5. Riistvara
6. Arvutiklassi reeglite täitmine
1. Koolituste läbiviimine
Seoses majandusraskustega on õpetajate täiendkoolitustel osalemine peatatud, kuid mõned õpetajad on avaldanud soovi saada arvuti- ja puutetahvlikoolitust.
OTSUS: Võtame õpetajatelt koolitussoove vastu.
2. Koolitustel osalemine
IKT nõukogu liikmed käivad agaralt ennast erialaselt täiendamas. Raul Pavelson käis eKooli infotunnis, Eve Reisalu osaleb 20. Märtsil eTwinningu seminaril ja Piret Joalaid asus õppima wikiülikoolis avatud õppematerjalide koostamist ja avaldamist (10 nädalat). Jürgo Nooni teeb õpilastega kolmevaatelisi jooniseid.
OTSUS: Jätkame enda arendamist.
3. E-kooli muudatused
Raul Pavelson käis eKooli infotunnis, mille teemaks oli eKooli muudatused, mis hakkavad kehtima juba alates järgmisest nädalast, ja tegi sellest ülevaate.
OTSUS: Raul kirjutab ajaveebi sissekande ja tutvustame uuendusi koolivaheajal õpetajatele.
4. Innovaatiliste lahenduste konkurss 2009
Tiigrihüppe SA on välja kuulutanud innovaatiliste lahenduste konkursi, info TH kodulehel. Arutasime, kas meie kool võiks osaleda.
OTSUS: Toetame-soovitame innovaatiliste lahenduste konkursil osalemist.
5. Riistvara
Täpsustasime riistvara olukorda ja paigutust. Viimati on laekunud 3 projektorit, puutetahvli ja projektori komplekt ning dokumendikaamera. Projektorid on pandud õp Marge Kibuspuu, Malle Mürgi ja Mairi Valtini klassi, puutetahvel Juta Ehasalu klassi.
OTSUS: Koostada GoogleDocsi dokumendikaamera kasutamise soovide tabel (Raul).
6. Arvutiklassi reeglite täitmine
Päevakorda on taas tõusnud arvutiklassi kasutamise reeglite täitmine. Õpilased püüavad klassi saada nii vahetundides kui ka tundide ajal, mis on keelatud, ega oska klassis vaikselt töötada.
OTSUS: Panna reegleid rohkem seinale, et need oleksid kergesti nähtavad, ja paluda 5. korruse korrapidajaõpetajail takistada õpilaste pääsu arvutiklassi, kui see on neil keelatud.
Järgmine koosolek aprillis või mais 2009.
pühapäev, 22. märts 2009
Artikkel puutetahvli, arvuti ja Interneti kasutamisest emakeeletundides
eTwinningu seminar
Päeva esimeses pooles tutvustasid seda programmi ja tõid näiteid eTwinningu projektidest Tiigrihüppe Sihtasutuse projektijuht Elo Allemann, Kadrina Keskkooli inglise keele õpetaja Merike Sikk, Vanalinna Hariduskolleegiumi haridustehnoloog ja klassiõpetaja ning Tiigrihüppe Sihtasutuse koolitaja Tuuli Koitjärv ja Tiigrihüppe Sihtasutuse ja GAG-i haridustehnoloog Ingrid Maadvere.
eTwinning pakub Euroopa koolidele võimalust teha interneti kaudu koostööd - ühiselt õppida, suhelda ja vahetada õppematerjale. Programmi Sõpruskoolid Euroopas/eTwinning kaudu saavad kaks Euroopa eri riigis asuvat kooli sõlmida koostöösideme ja luua partnerlusprojekti ühiselt õppimiseks. Rohkem infot saab nende kodulehelt http://www.etwinning.net/.
Päeva teises pooles toimus eTwinning portaali praktiline koolitus, anti ülevaade, kuidas luua edukat õpiprojekti, kuidas seda siduda õppekavaga ning räägiti ka internetiturvalisusest.
Seminar oli väga kasulik ning tekitas huvi sõlmida mõne kooliga Euroopa riigis koostöösidet ning luua partnerlusprojekte ühiseks õppimiseks.
Aitäh korraldajatele!
Vaata ka eTwinningu ajaveebi.
kolmapäev, 18. märts 2009
Õp Irja Rebase artikkel
Õpetaja Irja Rebase artikkel Koolielu portaalis matemaatika ainekuul on siin.
teisipäev, 17. märts 2009
E-kooli uuendused
Nüüd saab lapsevanem oma last esimesse klassi panna e-kooli kaudu, täites sellekohase ankeedi. Kui kool on lapse nimekirja võtnud, tuleb vanemale sellekohane teade. Kui kool ei taha e-kooli kaudu vastuvõttu korraldada, siis on võimalik e-kooli panna teade näiteks viitega kooli kodulehele, kust vanem leiab info kooli vastuvõtu kohta.
E-kooli menüüde struktuur muutub. Kõige suurem muutus pidi toimuma administraatori vaates, aga ka õpetaja profiil muutub natuke. Õpetajate profiili kõige suurem muutus pidi seisnema selles, et tuleb uus menüü punkt „Kalender“, mille all on nii kontrolltööde plaan kui ka tunniplaanid. Lastevanemate ja laste profiil jääb muutumata, v.a värv, mis muutub kogu e-koolis.
Nüüd ei pidanud saama enam kooli eKooli administraator õpilastele kontosid teha, vaid seda teeb laps ise, täites ankeedi, pärast mida saadetakse tema e-posti aadressile parool ja muu vajalik info.
Kui seni oli kõikide kasutajate kasutajatunnuseks tema enda isikukood, siis alates järgmisest nädalast võib uus kasutaja registreerudes valida oma kasutajatunnuseks kas isikukoodi või e-posti aadressi.
Kõik vanad kasutajad ja nende andmed pidid uue süsteemiga edasi töötama.
Ülevaate kirjutas Raul Pavelson.
neljapäev, 12. märts 2009
Märtsi koosolek
Veel üks puutetahvlitutvustus
Infotunnis leiavad kajastamist järgmise teemad:
1. Ajaveebide kasutamine eesti keele ja kirjanduse tundides (Inga Laidna, Gustav Adolfi Gümnaasium)
2. Google Docs kui ühiskirjutamise vahend (Tiia Niggulis, Tallinna Reaalkool)
3. Puutetahvli võimalused eesti keele ja kirjanduse tundides (Piret Joalaid, Ristiku Põhikool)
Registreerimiseks täitke järgnev ankeet: www.eformular.com/koolielu/koolituseestikeel.html
teisipäev, 10. märts 2009
pühapäev, 1. märts 2009
E-õppe konverents Tartus
Teemad: robootika, õpiobjektid, õuesõpe, puutetahvel, videokoolitus, e-laborid, personaalsed õpikeskkonnad, e-kursuse kvaliteet...
Meie ehk Ristiku põhikooli õpetajaid kutsuti 1. aprillil puutetahvli töötoas esinema.
Minna saavad Irja Rebane ja Piret Joalaid.
Konverentsi lehekülg on siin.
reede, 20. veebruar 2009
Ristiku PK on Tiigri Tegija 2008!
„Eesti suurim vara on meie nutikad inimesed,“ ütles president Ilves auhindu üle andes. „Ka ajaloos tagasi vaadates on Eesti edulood saavutatud läbi leidlikkuse, uute ideede ja nupukusega. Väike riik saab suureks läbi nõu, mitte läbi jõu,“ kõneles riigipea.
President Ilves, kes on ka Tiigrihüppe SA patroon, toonitas, et Eesti arengu määrab see, kas suudame teadusesse ja arendusse meelitada andekaid noori, ning lisas, et vajame siin uuenduslikku lähenemist kõigil tasanditel.
Et tutvustada 2008. aasta Tiigri Kooli, piisab tegelikult vaid kahest sõnast: lapsesõbralik kool. Personaalne lähenemine igale õpilasele on selles koolis ainumõeldav lahendus. Väikesed klassid ja individuaalprogramm aitavad õpiraskuste, arenguhäire või käitumishälvetega lastel omandada põhiharidust.
Kui hiir tegi piimapudelist uue auto mudeli, siis selles koolis modelleerivad noored tiigrid omi autosid ja lennukeid 3D tarkvara ja TehnoTiigri freespingi abil. Kuidas see töö/kõik tegelikkuses käib, näete oma silmaga Tiigrihüppe filmis, mis muide on üles võetud just selles, omanäolises koolis.
Tiigri Kooliks valimisele andsid oma panuse ka õpetajad, kes digitiigritena koolitavad teisi õpetajaid ja osalevad ise aktiivselt Koolielu ainekuude konkurssidel.
Tiigri Tegijate auhinnad said ka Alvo Aabloo Robootika MTÜ-st, Tartu Mart Reiniku Gümnaasiumi füüsikaõpetaja Enn Ööpik, Tallinna Tõnismäe Reaalkooli töö- ja tehnoloogiaõpetaja Juri Derõšev, Elva Gümnaasiumi matemaatikaõpetaja Kally Sild, Tallinna Reaalkooli töö- ja tehnoloogiaõpetaja Ahti Pent, Karin Pihl Tartu Linnavalitsuse haridusosakonnast ja Kihnu vallavalitsus.
Kasutatud materjal: http://www.epl.ee/artikkel/459644 ja http://www.tiigrihype.ee/?op=body&id=151
reede, 13. veebruar 2009
Konkursi “TehnoTiiger lendab” infopäev Ristiku PK-s
Infopäeval said õpetajad oma muredele vastuseid Tallinna Ülikooli õppejõult Kalle Kivilt, SolidEdge ja NX maaletoojalt Indrek Kioleinilt ning CNC-pingi maaletoojalt Juri Kovalevskilt.
Osa õpetajaid ei olnud kohale tulnud mitte CNC-pingiga seotud probleemide pärast, vaid teiste õpetajatega kogemuste vahetamiseks.
Koos tõdeti, et selliseid infopäevi võiks tihedamini olla.
Kirjutas Jürgo Nooni.
neljapäev, 5. veebruar 2009
Võrgustik võrgutab: "Õpiobjekt – mis loom see on?"
„Võrgustik võrgutab“ seminaride korraldamise eesmärk on pakkuda osalejatele võimalust olla kursis õppetöös toimuvate muudatustega, saada uusi teadmisi ja leida koostööpartnereid oma valdkonna edasiarendamiseks. Seminaridele on osalema oodatud eri haridustasemete õpetajad ja õppejõud, et tekiks võimalus tutvuda erinevate erialade spetsialistidega.
2009. aasta esimesel seminaril anti ülevaade õpiobjekti olemusest, tutvustati tehnilisi võimalusi nende loomiseks ning esitleti juba loodud õpiobjekte.
Sisuhalduspaketiga CourseLab loodud õpiobjekt "Enneaegsus ja ülekandlus" – Marge Mahla
Kuidas valmib õpiobjekt CourseLab'is? – Võimalused, Egle Krull
Mida võimaldab MM Flash? Animatsioonid, simulatsioonid – Heljut Kalda
Võimalused õpiobjektide loomiseks sisuhalduspaketiga MyUdutu – Marge Kusmin
Winkis loodud õpiobjektid kursusel "Informaatika" – Eve Jakobson, Anne Uukkivi
Geogebra programmi kasutamine õpiobjektide loomisel – Anne Küüsma
Haridusasutusele kohase õppematerjali vormistamine: animatsioonid, simulatsioonid, õppevideod, audiomaterjalid – Priit Joa, Andrus Anderson
Materjalid on siin: http://wiki.e-uni.ee/vorgustikud/doku.php?id=05._veebruar_2009
teisipäev, 27. jaanuar 2009
Õp Eve Reisalu ajaveeb sai võistlusel teise koha!
Ristiku Põhikooli õpetaja Eve Reisalu ajaveeb http://minu-klass.blogspot.com saavutas teise koha! Palju õnne!
Konkursi eesmärgiks oli välja selgitada huvitavamad, loovamad ja põnevamad e-portfooliod, mis kajastavad õpilaste loomingut elektroonsel kujul, kas luuletused, esseed, jutukesed, joonistused, pildid õppekäikudest ja tegevustest jms.
Konkursile laekus 23 tööd. Hindamisel lähtuti hindamismudelist, mis oli ka kõigile osalejatele kättesaadav kogu konkursi vältel.
Konkursi peaauhind - Nukufilmi Lastestuudio töötuba - läheb seekord Türi Gümnaasiumi õpetaja Ülle Tammela esitatud almanahhile http://2cklassialmanahh.blogspot.com/
Kolmanda koha Jäneda Kooli õpetaja Tiia Salmi kunstiblogi http://kunstiblogi.blogspot.com/
Teise ja kolmanda koha saavutanud tööde õpetajatele auhinnaks veebikaamera.
neljapäev, 22. jaanuar 2009
Ristiku PK-s algas DigiTiigri kursus
Registreerunud oli 14 õpetajat, 2 kahjuks puudus, olid haiged.
Osalevad Ristiku, Sõle ja Kalamaja põhikooli ning Väike-Õismäe gümnaasiumi õpetajad, kes annavad eesti keelt, matemaatikat, geograafiat, ajalugu, kunsti ja loodusõpetust või on algklassi- või klassiõpetajad.
DigiTiiger on Euroopa Sotsiaalfondi programmi "Õppiv Tiiger 2008–2013" baaskursus, mis toetab õpetajate haridustehnoloogiliste pädevusnõuete II taseme pädevusi.
laupäev, 10. jaanuar 2009
Kirjalike tööde vormistamine arvutil
Heaks kiidetud Ristiku Põhikooli IKT arendamise nõukogu koosolekul 8. jaanuaril 2009.
Juhend on avaldatud kooli kodulehel aadressil http://www.ristiku.tln.edu.ee/opilased/oppematerjalid/too-vormistamine-arvutil/
IKT nõukogu koosoleku protokoll (8.01.2009)
Koosolekust võtsid osa: Eve Reisalu, Piret Joalaid, Irja Rebane, Raul Pavelson, Jürgo Nooni, Kairit Seenmaa
Koosolekut protokollis Piret Joalaid
Päevakord
1. Kirjalike tööde vormistamine arvutil
2. Kooli riistvara täiendus
3. II poolaasta tööplaan
4. Koolitused
5. Ülevaade VIKO kasutamisest
6. Kooli kogumiku jm materjalide avaldamine
1. Kirjalike tööde vormistamine
Seoses IKT-vahendite järjest suurema kasutamisega õppetöös ja igapäevaelus tuleb õppida ja õpetada ka tekstide vormistamist arvutil. Kirjalike tööde vormistamisel on teatud nõuded, mis võivad kooliti veidi varieeruda. Et õpilaste ja õpetajate tööd kergendada, koostas Eve Reisalu meie koolile kirjalike tööde vormistamise juhendi.
OTSUS: Kiita Eve Reisalu koostatud kirjalike tööde vormistamise juhend lõplikult heaks ja avaldada juhend kooli kodulehel ning teavitada sellest õpetajaid.
2. Kooli riistvara täiendus
Ristiku PK on saanud 2008/09. õppeaasta esimesel poolel juurde 5 arvutikomplekti, 1 skanneri, 3 puutetahvlit, 2 projektorit ja dokumendikaamera.
OTSUS: Riistvara paigutus on töö käigus juba kokku lepitud. Mõelda võiks ka Senteo pultide soetamisele.
3. 2008/09. õa teise poole plaan
Pidasime aru, kas II poolaastal oleks vaja veel midagi selle õppeaasta plaani võtta, ja leidsime, et üks uus tegevus võiks olla nt kooli kogumike avaldamine Internetis.
OTSUS: Jätkame I poolaastal koostatud plaani täitmist ja lisame kogumike avaldamise.
4. Koolitused
Et koolis on nüüd kokku kaheksa puutetahvlit, vajaksid õpetajad ehk sellealast koolitust. 22. jaanuaril algab Ristiku PK-s Tiigrihüppe SA õpetajate täiendkoolituse põhikursus (nn DigiTiiger, koolitaja Piret Joalaid), kuhu saavad esmajärjekorras registreeruda meie oma kooli õpetajad. Kuna ka PowerPointiga annab teha väga huvitavaid materjale, mida eriti ei teatagi, siis võib pakkuda ka seda koolitust. Lisaks peaks tutvustama mingit õpikeskkonda, nt VIKO, Moodle vms.
OTSUS: Teha vajadusel õpetajatele arvutikoolitusi.
5. Ülevaade VIKO kasutamisest
Jürgo Nooni tegi kiire, aga põhjaliku ülevaate VIKO kasutamisest. See on veebipõhine keskkond, kuhu nii õpetajad kui ka õpilased saavad üles panna õppematerjale, õppetööd puudutavat infot ja ajakava vms.
OTSUS: Tutvustada VIKOt ka teistele õpetajatele.
6. Kooli kogumiku jm materjalide avaldamine
Tiigrihüppe SA tegi (kooli juubelikogumiku artiklis) ettepaneku, et meie kooli kogumikud võiksid olla ka Internetis kättesaadavad, pidades silmas eriti neid, mis puudutavad IKT-alast tegevust.
OTSUS: Avaldada kogumike materjale netis.
Järgmine koosolek veebruaris või märtsis 2009.
teisipäev, 6. jaanuar 2009
DigiTiigri koolitus
Registreerida meiliaadressil pirta2@yahoo.com.